kot - idealne zwierzę dla dziecka

Jak znaleźć idealne zwierzę dla dziecka?

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, co do tego, że dziecko rozwija się bez porównania lepiej, jeśli na kolejnych etapach jego życia towarzyszy mu ukochane zwierzę. A jednak rodzice zwykle nie spieszą się z jego adopcją lub zakupem i trudno się im dziwić. Zwierzę jest żywym stworzeniem i decyzja o jego przygarnięciu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

kot - idealne zwierzę dla dziecka

Nie można też zapominać o tym, że nawet te najmniejsze wymaga opieki. O tym, jakie zwierzę wybrać przesądzają zatem nie tylko warunki lokalowe, ale i styl życia rodziny. Pewne znaczenie ma też wiek dziecka, trudno bowiem dziwić się, że rodzice nie chcą, aby cała odpowiedzialność za rozwój zwierzęcia spoczywała na ich barkach. Nie oznacza to, oczywiście, że sama idea posiadania zwierzęcia przez dziecko nie jest słuszna, jest to bowiem znakomity sposób na pielęgnowanie w dziecku wyższych uczuć i uczenie go odpowiedzialności. Jeśli decyzja będzie przemyślana, nikt nie powinien jej zresztą żałować. Najbardziej naturalnym wyborem wydaje się być pies, należy jednak pamiętać o tym, że wejście w jego posiadanie to także sporo nowych obowiązków. Pies musi być wyprowadzany na spacer i regularne tresowany, należy też liczyć się z tym, że jego zachowanie nie zawsze będzie idealne. Wiele ras nie przepada też za niewielkimi przestrzeniami, a każdy pies bez wyjątku nie czuje się najlepiej, gdy całymi dniami siedzi sam. Kot wydaje się zwierzęciem znacznie mniej wymagającym, choć i w tym przypadku nie możemy mówić o sielance. Koty są bardzo niezależne, a tym samym trudno wymagać od nich wyrozumiałości dla małych dzieci.

Potrafią bardzo dosadnie dać do zrozumienia, że nie życzą sobie jakichkolwiek zaczepki, ich relacje z maluchami nie zawsze układają się więc najlepiej. Nie można też zapominać o alergii na kocią ślinę i składniki, jakie są w niej zawarte. Problem jest poważny i dotyka coraz większej liczby osób, często więc nie ma mowy o adopcji kota nawet, jeśli domownicy nie mają żadnych zastrzeżeń do idei przygarnięcia właśnie tego zwierzęcia. Jeśli dziecko jest małe, a rodzice obawiają się, że nadmiar obowiązków związanych z posiadaniem zwierzęcia spadnie na ich barki, warto zastanowić się nad zakupem gryzonia. Możliwości jest wiele, na szczególną uwagę zasługuje przy tym świnka morska. Świnki morskie żyją nawet osiem lat i nie są przesadnie wymagające. Szybko też przywiązują się do swoich opiekunów, a ponieważ są łagodne i powolne, doskonale porozumiewają się z dziećmi. Ciekawymi zwierzątkiem jest też chomik. Ten jest jednak bardziej wymagający, a i krótki czas jego życia może stanowić pewien problem.